Wydarzenia

 

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna »
 • O naszych targowych imprezach oczami KZTK

  Wydarzenia

  Na Wrocławskich Targach Dobrych Książek odwiedziła nas Sara Glanc, redaktorka blogu KZTK (Kosz z Tanimi Książkami), o czym nie omieszkała wspomnieć w swojej relacji z imprezy:

  http://koszztk.blogspot.com/2015/12/24-wrocawskie-targi-dobrych-ksiazek.html

  Prezentujemy zdjęcia, które nam przysłała z promocji albumów: Kosmos miedziorytu. Rozmowy o grafice i Street Art & Poetry of Wrocław / Sztuka ulicy i poezja Wrocławia.

 • „Słowne igraszki" w „Gazecie Wrocławskiej”

  Wydarzenia

   

   

  W „Gazecie Wrocławskiej” z 24 listopada br. ukazała się recenzja tomiku Słowne igraszki Ireny GawełFraszka, czyli jak w niewielu słowach uchwycić nasze wielkie słabości. Maciej Sas napisał m.in.:

   

  Jechałem w czwartek tramwajem linii 7 na wrocławskie Krzyki, czytając tę książeczkę. Co chwila się uśmiechałem. Jedna ze współpasażerek badawczo mi się przyglądała, biorąc mnie pewnie z nieszkodliwego świra. Ale jak tu się nie uśmiechać, gdy się widzi takie literackie perełki:

   

  Raz

  i pas.

   

  Mało słów, treści wiele i na dodatek okraszonej ciętym humorem – fraszka „Słabeusz” ma więcej równie udanego rodzeństwa. Całą rodzinkę znajdziemy w nowym tomiku pani Ireny Gaweł „Słowne igraszki”. I koniecznie trzeba zapoznać się z tą wesołą, kpiarską familią.

 • Bibliotheca Curiosa najlepszą inicjatywą wydawniczą

  Wydarzenia

   

  Właśnie ogłoszono laureatów nagród „Literatury na Świecie” za rok 2014. Miło nam poinformować, że w kategorii Inicjatywy Wydawnicze nagrodę przyznano prof. Jackowi Sokolskiemu i Oficynie Wydawniczej ATUT za serię Bibliotheca Curiosa.

   

  Seria prezentuje encyklopedyczną wiedzę dawnych epok, dzieła niegdyś popularne, chętnie czytane i komentowane, które później popadły w zapomnienie. Dotychczas ukazały się 24 tomy, a wśród nich  Nowe Ateny. Traktat Dubitantius Benedykta Chmielowskiego – dzieło kompilacyjne o charakterze encyklopedycznym wydane w połowie XVIII w. we Lwowie; Podróże Jana z Mandeville – jeden z największych bestsellerów późnego średniowiecza, przesycone fantastyką sprawozdanie z egzotycznej wyprawy, przełożone na kilka europejskich języków; O sekretach białogłowskich Pseudo-Alberta Wielkiego – czyli edycja staropolska łacińskiego De secretis mulierum z końca XIII i początku XIV wieku, dzieło opisujące rozrodcze funkcje niewieściego organizmu, miesiączkę, powikłania porodowe i przyczyny rodzenia się monstrów oraz sposób właściwego obcowania płciowego.

   

  http://wyborcza.pl/1,75475,19233645,doroczne-nagrody-literatury-na-swiecie-przyznane.html

 • Rozmowa z Lucianem Danem Teodorovici na antenie Dwójki

  Wydarzenia

   

  W niedzielę 8 listopada o godz. 21.30 gośćmi programu „Strefa literatury” radiowej Dwójki byli dwaj rumuńscy pisarze – Cristian Teodorescu oraz autor powieści „Matei Brunul” Lucian Dan Teodorovici. Rozmowę można odsłuchać na stronie Polskiego Radia:

  https://www.polskieradio.pl/8/2382/Artykul/1542403,Jak-pisarze-lecza-rumunska-amnezje

   

 • Fragmenty „Matei Brunul” w programie II Polskiego Radia

  Wydarzenia

   

  Od poniedziałku do piątku (2–6 listopada) można wysłuchać fragmentów powieści Luciana Dana Teodorovici Matei Brunul. Czyta je Łukasz Lewandowski w radiowej Dwójce o godz. 9.45 w programie „To się czyta”. Zachęcamy do słuchania!

 • „Pianka od Chińczyka”: pierwsze doniesienia

  Wydarzenia

  O wydaniu Pianki od Chińczyka (tytuł oryginału Číňanova pěna), tomu z trzema opowiadaniami Vladimíra Binara w przekładzie Olgi Czernikow, donoszą na polskich i czeskich stronach internetowych.

  http://angelus.com.pl/2015/09/pianka-od-chinczyka/

  http://www.czechlit.cz/cz/kniha/pianka-od-chinczyka-cz/

  Autor za ten tryptyk w 2012 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Najlepsza Czeska Książka” oraz nagrodę im. Jaroslava Seiferta.

 • Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

  Wydarzenia


  Na książkę Matei Brunul czytelnicy oddali najwięcej głosów w plebiscycie ogłoszonym na stronie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym zdecydowali, że rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici został laureatem nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. W najbliższą sobotę, 17 października, poznamy zwycięzcę Angelusa. W ubiegłym roku oceny jury i czytelników były zbieżne. Jak będzie tym razem?

   

  Więcej informacji:
  http://angelus.com.pl/2015/10/lucian-dan-teodorovici-laureatem-nagrody-im-natalii-gorbaniewskiej/

 • „Matei Brunul” walczy o Angelusa

  Wydarzenia

  W finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazła się powieść Matei Brunul autorstwa Luciana Dana Teodorovici, którą z rumuńskiego przełożyła Radosława Janowska-Lascar. Na stronie konkursu Patrycja Spychalska pisze:


  Pytanie, które przychodzi na myśl po lekturze powieści „Matei Brunul”, dotyczy przede wszystkim relacji między jednostką, społeczeństwem a państwem totalitarnym. Można pokusić się też o wyjście poza kategorię „państwa totalitarnego” i spojrzeć na przypadek Brunula (to imię głównego bohatera) z perspektywy sytuacji teoretycznej – państwa w stylu „wielkiego brata”, które podgląda, manipuluje, eksperymentuje z jednostką angażując w tę grę całe społeczeństwo.

   

  Więcej można przeczytać tutaj: http://angelus.com.pl/2015/08/polfinal-angelusa-lucian-dan-teodorovici/

   

  Zachęcamy także do głosowania na powieść Matei Brunul (na stronie Angelusa). Książka walczy bowiem również o nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

 • Warszawska premiera „Niewierności nad wiernościami”

  Wydarzenia

  Czytelników z Warszawy zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Coryellem, Polakiem mieszkającym w Szwajcarii, który zaprezentuje swoją dopiero co wydaną książkę z aforyzmami Niewierność nad wiernościami. To aforyzmy niepodobne do innych, czasem brutalnie realistyczne, ale częściej surrealistyczne i poetyckie, celne, urzekają lekkością i pomysłem.

   

  Księgarnia MiTo, 13 października 2015 r. (wtorek), godz. 18.00, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika), Warszawa

  wstęp wolny

   

  Fragmenty książki:

  http://atut.ig.pl/?1150,niewiernosc-nad-wiernosciami

 • Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej"

  Wydarzenia

   

  O Pomruku wrocławskich salonów, książce prof. Krzysztofa Wroneckiego, cenionego kardiochirurga dziecięcego, który od lat nie przegapił żadnego ważnego wydarzenia w mieście, na łamach „Gazety Wrocławskiej” napisała Katarzyna Kaczorowska. Poniżej fragment tekstu:

   

  Książka Krzysztofa Wroneckiego to zapis pulsu miasta. Życia, jakie toczy się na wernisażach, spotkaniach autorskich, na premierach operowych (Bywalec jest wielkim admiratorem Ewy Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, i jej dokonań). Jest plotkarska tyle, ile trzeba, poważna i dowcipna w sam raz. Przede wszystkim jednak będzie doskonałą kroniką towarzyskich wydarzeń dla kogoś, kto sięgnie po nią za lat kilkanaście, by sprawdzić, czym żyły elity Wrocławia: lekarze, urzędnicy, naukowcy, samorządowcy. Gdzie bywali, o czym rozmawiali, czy żyli tylko zarabianiem pieniędzy, czy wręcz przeciwnie – tymi pieniędzmi umieli się dzielić.

   

  Katarzyna Kaczorowska, Profesora Wroneckiego zapiski, „Polska Gazeta Wrocławska”, 2015, 7 października, s. 12

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna »