Wydarzenia

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna »
 • Kilka słów o Bociance i książce jej poświeconej

  Wydarzenia

  Na Portalu Księgarskim właśnie ukazała się recenzja książki Wspomnienia o Mariannie Bocian (red. S. Bednarek, J. Tomkowski), której fragment prezentujemy poniżej. Całość można przeczytać, klikając TUTAJ.

   

  Kiedy odchodzi ktoś nam bliski zostaje po nim garsć pamiątek i ludzka pamięć, tak też dzieje się ze wspomnieniami po wybitnej poetce, niezależnej od żadnego salonu towarzyskiego Mariannie Bocian. Profesorowie Jan Tomkowski i Stefan Bednarek pokusili się w publikacji firmowanej przez Oficynę Wydawniczą ATUT zebrać takowe reminescencje zwracając się imiennie do wybranych przez nich trzydziestu ośmiu osób, i tak powstały wspomnieniowe memuary o Mariannie Bocian, przez znajomych tytułowaną w skrócie "Marianką" luib "Bocianką" (...)


  Przy okazji, to doskonały materiał do przemyśleń. Dlaczego Polacy nie potrafią chronić swoich indywidualności, swoich niezależnych artystów, czerpiąc z nich wzorce. Niestety u nas decyduje nadal, kto z kim wódkę pije, kto z kim siedzi przy stoliku. Ta zgrzebność miała odejść wraz z „Czarnym Salonem” do lamusa, ale obowiązuje nadal jako wzór do naśladowania przez kolejne pokolenia.


  Marianna pozostanie dla jej pokolenia przykładem bezkompromisowości, zaangażowania, tak jak w stanie wojennym, na granicy życia. Pozostaną jej książki, wiersze, wypowiedzi, aforyzmy, monodramy, artykuły. Pozostanie nieodkryta do końca, spadkobierczyni wielkich idei, pracy na rzecz społeczeństwa i kraju, a w tym wszystkim dla niej najważniejszy jest człowiek, ten szarak zmagający się z codziennością, odarty z wielkich słów, ale ciekawy życia, wiedzy, chłonny i wrażliwy, przywiązany do ziemi, do ojcowizny. Bo ona wie, że przetrwa tylko ten, kto ma w sobie cel i ideę, tradycję, pamięć i rodzinę.

 • Obszernie o „Zaklinaniu rzeczywistości”

  Wydarzenia

  W czasopiśmie „Orbis Linguarum” (vol. 53) ukazał się tekst Tobiasza Janikowskiego Zaklinanie rzeczywistości. Monografia Andrzeja Gwoździa o kinie niemieckim. Jak łatwo się domyślić, jest to recenzja wydanej przez nas książki Andrzeja Gwoździa Zaklinanie rzeczywistości. Filmy niemieckie i ich historie 1933–1949. Aby zachęcić Państwa do sięgnięcia po publikację, przytaczamy dwa fragmenty recenzji:

   

  Zaklinanie rzeczywistości – i stwierdzenie to nie wydaje się być przesadą – to publikacja wybitna, dająca się umieścić w szerszym spektrum opracowań poświęconych kinematografii niemieckiej pierwszej połowy XX wieku. Pod wieloma względami (i to nie tylko mając na uwadze aspekty funkcjonalne), uprawnione wydaje się postawienie jej w jednym szeregu z legendarnymi książkami, takimi jak Ekran demoniczny Lotte Eisner, czy Od Caligariego do Hitlera Siegfrieda Kracauera, choć ich zakresy tematyczne...

 • Program finansowego wsparcia dla pisarzy i tłumaczy

  Wydarzenia

  To z pewnością ważna informacja dla autorów i tłumaczy z Wrocławia: Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury uruchomiły programem finansowego wsparcia właśnie do nich skierowany.

  Taki komunikat otrzymaliśmy:

   

  – W związku z pandemią zdecydowaliśmy część środków na Wrocławski Program Wydawniczy przeznaczyć na specjalną ścieżkę dla autorów – mówi Dominika Kawalerowicz, dyrektor programowa Strefy Kultury Wrocław. – Cieszę się, że w tym działaniu łączymy potencjał dwóch wrocławskich instytucji kultury. Naszym celem jest pilne wsparcie twórczości pisarzy i tłumaczy związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Nowa ścieżka naboru do Wrocławskiego Programu Wydawniczego w zamyśle organizatorów nie będzie następnym konkursem grantowym, ale będzie miała charakter sposobu promocji twórczości literackiej, a jednocześnie zapewni najbardziej potrzebującym autorom i autorkom wsparcie finansowe. Łączna pula środków do rozdysponowania to 132 000 złotych, gdzie jednorazowa pomoc dla jednego twórcy wyniesie 2200 złotych brutto.

  W naborze będą mogli pisarki i pisarze, tłumaczki i tłumacze, którzy w ciągu ostatnich 5 lat napisali lub przetłumaczyli i wydali książkę prozatorską lub tom poetycki lub opublikowali co najmniej pięć tekstów w czasopismach bądź antologiach. Z powyższych wymogów zwolnieni będą członkowie...

 • iSAP o „Lapidarium Staropolskim”

  Wydarzenia

   

  Na portalu iSAP – Słowiańskiej Agencji Prasowej ukazała się właśnie recenzja Lapidarium staropolskiego, książki wydanej w ramach serii Bibliotheca Curiosa. Karolina Lisek pisze tam m.in.:

   

  Na wstępie dowiadujemy się, dlaczego w medycynie ubiegłych stuleci to minerały były stawiane wyżej od ziół, czym jest litomancja i jaki związek z tym wszystkim ma Kamiennik Orfeusza. Absolutnie nie należy pomijać wspomnianego Wstępu – czytając go, miałam wrażenie, że jestem uczniem mistrza alchemii.

  Po przydługim, ale absolutnie niezbędnym wstępie, przechodzimy do informacji o pracach edytorskich nad Lapidarium staropolskim. W tym miejscu ujęła mnie skrupulatność opisu transkrypcji oraz problemów związanych z modernizacją prezentowanego tekstu. Tu również odnajdujemy informacje o skrótach, a kilka kartek wcześniej – szczegółową bibliografię.

   

  Całość można przeczytać tutaj:

  https://isap.info.pl/2020/03/12/lapidarium-staropolskie-wiedza-nie-dla-kazdego/

 • „Klucz życia” zwycięzcą plebiscytu Historia Zebrana

  Wydarzenia

   

  Internauci zdecydowali, że najlepszą książką historyczną 2019 roku w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, jest powieść Heleny Semenetz Klucz Życia. Autorce gratulujemy, czytelnikom dziękujemy za głosy oddane na książkę. Więcej można przeczytać na stronie portalu histmag.org.

   

 • „Jaworowi ludzie” czy „Klucz Życia”?

  Wydarzenia

   

  Dwie nasze powieści, które zwyciężyły w konkursie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, kolejno w pierwszym i drugim półroczu 2019 roku – Jaworowi ludzie Joanny Żak-Buchloc i Klucz Życia Heleny Semenetz – zmierzą się teraz ze sobą w głosowaniu na najlepszą książkę historyczną 2019 roku. Obu książkom kibicujemy tak samo. Państwo zdecydują, która z nich wygra. Głosowanie odbywa się na stronie https://historiazebrana.pl i potrwa do 3 lutego. Wyniki poznamy 4 lutego. Zachęcamy do udziału w konkursie!

 • „Klucz Życia” jedną z najlepszych książek historycznych II półrocza 2019 roku

  Wydarzenia

   

  Najlepsze książki historyczne II półrocza 2019 wybrane! W plebiscycie Historia Zebrana, w kategorii Historia Niebanalna, po zaciętym głosowaniu zwyciężyła wydana przez nas powieść Heleny Semenetz Klucz Życia, książka oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat. Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie.

 • Warsztaty inspirowane książką „Poznajmy się, mam na imię Złość”

  Wydarzenia

   

  17 stycznia 2020 roku Małgorzata Gizak była gościem Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu. Promując swoją książkę Poznajmy się, mam na imię Złość, poprowadziła warsztaty z uczniami z klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 84 we Wrocławiu. Ich celem było przybliżenie dzieciom niezwykłego świata emocji, ułatwienie zrozumienia go i wskazanie sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji. Najwięcej miejsca poświęciła oczywiście tytułowej Złości. Dzieci poznawały tę emocję poprzez udział w kolejnych aktywnościach, takich jak scenki pantomimiczne, zabawa w kręgu z wykorzystaniem kostki, rysowanie „stóp złości” do tupania, a także zabawa w grupowym przerzucaniu kul złości.

  Poznajmy się, mam na imię Złość to pierwsza książka w serii poświęconej oswajaniu emocji przez dzieci. W przygotowaniu są kolejne pozycje omawiające m.in. strach, wstyd i zazdrość.

 • „Klucz życia” w drugim etapie konkursu Historia Zebrana

  Wydarzenia

   

  Miło nam poinformować, że w pierwszym etapie głosowania w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną drugiego półrocza powieść Klucz życia Heleny Semenetz uzyskała wynik 26 procent głosujących, dzieląc pierwsze miejsce z inną publikacją w kategorii „Historia niebanalna”.

   

  Dziękujemy czytelnikom za oddane głosy i zachęcamy do głosowania w drugim etapie konkursu na tę powieść na stronie https://www.historiazebrana.pl/ksiazka,6073098

 • Nobel 2019 dla naszego autora

  Wydarzenia

  Jeden z naszych autorów, Peter Handke, został dziś laureatem Literackiej Nagrody Nobla 2019. To świetna okazja, aby przypomnieć jego sztukę Kaspar, wydaną w znakomitym przekładzie Jacka Burasa.

   

  Oto jej fragment:

   

  1

  Za kurtyną, stanowiącą tylne ograniczenie sceny, p o w s t a j e   j a k i ś   r u c h, którego powstawanie widzowie mogą śledzić, obserwując poruszenia kurtyny. Ruch powstaje po lewej albo po prawej stronie kurtyny i przemieszcza się, coraz gwałtowniejszy i szybszy, ku jej środkowi. W miarę jak osoba za kurtyną zbliża się do jej środka, kurtyna coraz bardziej wypychana jest do wewnątrz. To, co początkowo było tylko dotknięciem, staje się teraz, kiedy się okazało, że materiał łatwo poddaje się naciskowi, próbą przedostania się na drugą stronę. Widzowie dostrzegają coraz wyraźniej, że ktoś chce się przez kurtynę dostać na scenę, ale na razie nie znalazł jeszcze szpary w kurtynie. Po kilku daremnych próbach w niewłaściwych miejscach – widzowie słyszą odgłosy uderzania w kurtynę – udaje się tej osobie znaleźć szparę, której wcale nie szukała. W ślad za widoczną najpierw ręką ukazuje się bardzo powoli reszta ciała. Druga ręka przytrzymuje kapelusz, żeby kurtyna nie strąciła go na ziemię. Postać robi niewielki ruch do przodu, tak że kurtyna stopniowo z niej opada i łączy się z powrotem za jej plecami. Kaspar stoi na scenie.

   

  2

  Widzowie mają okazję przyjrzeć się twarzy Kaspara i jego ubiorowi: Kaspar stoi przed nimi. Jego ubiór jest teatralny. Ma na głowie przykładowo szeroki, okrągły kapelusz z wstążką. Nosi jasną koszulę zapiętą pod szyją. Jego marynarka jest w jaskrawych barwach i ma wiele (na przykład siedem) metalowych guzików. Jego spodnie są szerokie. Na nogach ma toporne buty. Przy jednym bucie może mieć na przykład rozwiązane bardzo długie sznurowadło. Wygląda „pociesznie”. Kolory jego ubioru gryzą się z pozostałymi kolorami na scenie. Dopiero przy drugim albo trzecim spojrzeniu widzowie dostrzegają, że jego twarz jest maską. Jej barwa jest (więcej http://atut.ig.pl/?1491,nobel-2019-dla-naszego-autora)

 • Zobacz wszystkie | Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna »