Archiwum

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5
 • Fotorelacja ze spotkania z Adamem Chmielewskim i jego książką "Psychopatologia życia politycznego. Podręcznik ilustrowany" (16.12.2009)

  Archiwum

   

  Książka Adama Chmielewskiego jest zbiorem ilustracji dla tezy, zgodnie z którą obecny kształt polskiej przestrzeni politycznej jest rezultatem zjawisk patologicznych o podłożu psychicznym, skutkiem tych psychopatologii jest zaś powolne osuwanie się polskiej polityki w stan degeneracji, która pod wieloma względami wydaje się już nieodwracalna.

 • Oficyna Wydawnicza ATUT na 18. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek (1)

  Archiwum

 • Oficyna Wydawnicza ATUT na 18. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek (2)

  Archiwum

 • Fotorelacja ze spotkania z Małgorzatą Stankiewicz i jej książką Gościszów. Dzieje zamku w Bibliotece w Nowogrodźcu przy ul. Lubańskiej 42a (24.10.2009)

  Archiwum

   

  Gościszów. Dzieje zamku to książka poświęcona zamkowi w Gościszowie koło Bolesławca, jednemu z ogromnej liczby ginących zabytków architektury na Śląsku. Autorka opisuje dzieje zamku jako dzieła sztuki i przedstawia jego najciekawszych mieszkańców, wiele miejsca poświęca też Casparowi von Warnsdorff, fundatorowi przebudowy zamku z początku XVII w., człowiekowi wybitnemu, ale zupełnie nieznanemu tak niemieckiej, jak i polskiej literaturze historycznej.

 • Fotorelacja ze spotkania z Sylvą Fischerovą i jej zbiorem opowiadań "Cud" (03.08.09, wrocławska "Literatka")

  Archiwum

  O Autorce i książce:

   

  Sylva Fischerová (ur. 1963) – czeska poetka i prozaiczka. Córka Josefa Ludvíka Fischera – filozofa, socjologa i pierwszego rektora Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, siostra wybitnej poetki Violi Fischerovej. Do osiemnastego roku życia mieszkała w Ołomuńcu, potem przeniosła się do Pragi, gdzie na Uniwersytecie Karola studiowała filozofię, fizykę oraz filologię klasyczną.
  Wydała tomiki wierszy: Chvĕní závodních koní (Drżenie koni wyścigowych, 1986), Velká zrcadla (Wielkie lustra, 1990), V podsvĕtním mĕstĕ (W podziemnym mieście, 1994), Šance (Szansa, 1999), Krvavý koleno (Krwawe kolano, 2005). Oprócz zbioru opowiadań Zázrak (Cud, 2005) napisała również książkę dla dzieci Júla a Hmýza aneb Cesta do Juliiny zemĕ (Julia i Hymza ablo droga do ziemii Julii, 2006).

   

  Cud to dziesięć historii mniej lub bardziej poważnych, które obrazują czeską mentalność. Umieszczone zostały w realiach ostatnich trzydziestu lat. Czytelnik znajdzie tu sytuacje, jakie zna z własnego życia: imprezy przy beczce piwa, nie zawsze pożądane spotkania na dworcu, porządkowanie biblioteki ojca, szpitalne rozmowy na ginekologii, śmierć najbliższych. Bohaterka tej książki mówi o cudach, ale nie znaczy to, że w cuda wierzy.

  Fischerova w prozie nie przestaje być poetką. Operuje językiem potocznym i pisze o codzienności, jednak opowieści te mają też wymiar metafizyczny i filozoficzny.

 • Fotorelacja ze spotkania z Julianem Bartoszem i jego książką "Ostatnie zapiski zgryźliwego dogmatyka"

  Archiwum

  O Autorze i książce:

  Julian Bartosz, historyk, wrocławski dziennikarz, przyznaje, że już się na tyle postarzał, że czas na wspomnienia. Kto pamięta go z dawnych lat - powie, że to raczej dowód na to, że znany z niespożytego temperamentu dziennikarz i niemcoznawca ciągle jest w formie, nie zamilkł. Bo czy coś jest w stanie stępić pióro Zgryźliwego Dogmatyka. Bartosz ,,ukrywał się" pod tym pseudonimem w założonym przez siebie tygodniku ,,Sprawy i Ludzie". Jego komentarze wywoływały wściekłość w komitetach i odrazę w kręgach nielegalnej wówczas opozycji politycznej. A wszystko to ,,działo się w dziejowej dziurze. Polski wtedy rzekomo nie było", jak pisze. Po kilku latach medialnego milczenia wraca do tych czasów ze świadomością podejmowanego ryzyka, gdyż wspomnienia są jak potłuczone szkło, chodzić po nim nie należy - pokaleczyć się można.

 • Nagroda im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009 dla Aleksandry Szewczyk

  Archiwum

  Miło nam poinformować, że nasza autorka, dr Aleksandra Szewczyk, otrzymała za książkę Mecenat artystyczny biskupa wrocławskiego Jana V Thurzona (1506-1520) Nagrodę im. Ks. Janusza Pasierba za rok 2009.

  Publikacja została nagrodzona „za wnikliwą analizę działalności fundacyjnej wybitnego hierarchy i mecenasa sztuki w szerokim historycznym kontekście i religijno-społecznym i artystycznym Śląska na przełomie Średniowiecza i nowożytności”.

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5