Archiwum

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »
 • Andrzej Olas w Literatce (fotorelacja)

  Archiwum

  Co Amerykanie powinni wiedzieć o Polsce i dlaczego wciąż warto pisać o powstaniu warszawskim? Na te i inne tematy rozmawialiśmy z Andrzejem Olasem, prowadzącym wykłady o współczesnej Polsce dla Amerykanów i autorem książki Dom nad jeziorem Ontario, który był gościem wrocławskiej Literatki 5 października 2011 r.

 • Pierwsza promocja książki Joanny Żak-Bucholc za nami, następne spotkania po wakacjach

  Archiwum

   

  Zdjęcie ze spotkania z Joanną Żak-Bucholc, autorką książki Dusza góry, które odbyło się 27 czerwca 2011 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Książka ta jest pierwszą literacką opowieścią o mitach, bogach i ludziach w kulturze minojskiej.

 • Schyłek zimy

  Archiwum

  Jędrzej Morawiecki Schyłek zimy (fragment)

   

  No właśnie. Brakuje nam forsy na browar. Przeinwestowaliśmy: kupiliśmy bele wełny mineralnej i wymurowaliśmy na nowo zwalony komin. Tłumaczymy sobie z Asią, że musieliśmy dokonać napraw. Inaczej dom by się sfajczył, mogło cofnąć ciąg, mogła pójść iskra pod dach. I tak zwlekaliśmy z remontem zbyt długo. Z kolei dzięki wełnie ciepło nie ucieka wprost w eternitowe płyty. Nie da się żyć w domu stale przypominającym wiejski skłot, szczególnie jeśli chcemy funkcjonować w normalnym obiegu.
  No ale pieniędzy zaczyna brakować.
  Sprawdzamy Internet. Czekamy na honorarium za pracę przy konferencji naukowej. Sławoj obiecał, że hajc przyjdzie szybko, ale konto ciągle jest puste.
  Siedzimy w sieci, gapimy się bezradnie na stronę bankową. W końcu przełączamy okno, sprawdzamy w outlooku pocztę elektroniczną.
  Przyszedł mejl od Arka.
  Arek z gór śle kolejne zaproszenia na swoje wernisaże, na wielkie imprezy w Warszawie. Zaproszenia przysyła przez swego osobistego agenta, w formie zbiorowego listu, upstrzonego ikonami sponsorów. To jednak nie ma większego znaczenia.
  Ważne, że Arek po latach samotnej, błyskotliwej kariery odnalazł szczęście. Mieszka z Magdą w Karkonoszach. Prowadzą schronisko na końcu świata, w skalistym kotle, w którym czas rozłazi się w rześkiej mgle. Magda przybiera na wadze, okrągleje. Arek promienieje. Czekają na synka.
  Arek mówi o szczęściu, czasem jednak w jego słowach pobrzmiewa dawna żądza, smak gonitwy za sprzętem, strach przed wypadnięciem z obiegu, pretensja do wyższych zarobków, do stawek za reklamowe zdjęcia porównywalnych z tymi dla konkurentów z Zachodu (czytaj dalej ->)

 • „Obok kanonu” w miesięczniku „Kino”

  Archiwum

  W najnowszym numerze „Kina” Grażyna Stachówna zamieściła recenzję książki Andrzeja Gwoździa Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego. Tekst nosi tytuł Szerokie marginesy niemieckiej kinematografii. Przytaczamy jego fragment i zachęcamy do przeczytania całości:

   

  Lektura książki Andrzeja Gwoździa Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego sprawia czytelnikowi – najprościej mówiąc – wielką frajdę. Poznaje w przeważającej mierze nowe dla siebie fakty, zjawiska i ludzi, zaczyna dostrzegać zadziwiające związki między poszczególnymi, z pozoru bardzo odległymi sprawami – jak w błyskotliwym eseju o podobieństwie Heimatfilmów, reprezentujących kaprealizm (określenie Autora), z polskimi filmami socrealizmu, czy dziwne meandry ludzkich losów – jak w poruszającym eseju o karierze dwu kompozytorów, z których jeden wyjechał z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy i zyskał sławę w Hollywood, a drugi pozostał w Trzeciej Rzeszy i tworzył popularne szlagiery filmowe wspierające propagandę nazistowską; [czytelnik] ma narastającą świadomość obcowania z autorem, którego kompetencja historyczna i kulturowa jest imponująca, świadomy dystans do opisywanych spraw godny podziwu, a dyskretne poczucie humoru (nieujawniane z oczywistych względów w tekstach teoretycznych) ujmujące i zaraźliwe.

 • Fotorelacja ze spotkania z Zofią Muzyką (17.06.2011 r.)

  Archiwum

   

  Promocja książki Bilet do Izraela odbyła się w Czytelniczym Klubie Seniora w Filii 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przy ul. Sztabowej.

 • Dusza Góry – prezentacja fragmentu książki

  Archiwum

  Joanna Żak-Bucholc Dusza Góry (fragment)

   

  To wiatr zapędził ich na nasze piaski. Może tak powinnam rozpocząć, bo kto wie, czy nie wtedy morze przyniosło pierwszy znak. Jeden statek z połamanym masztem. Któż się tym przejął? Nie było to nic nowego. Nikt ze statku nie zginął, byli tylko wyczerpani. I jak się okazało – bez swojej ziemi, na którą mogliby wrócić i na której mogliby żyć, ich podróż bowiem była wygnaniem. Powiedzieli nam to potem, kiedy trochę wydobrzeli i nauczyli się już chociaż kilku słów w naszej mowie. O ludzie Kephtiu w portach i wielkich miastach Wschodniego Lądu oraz wielkiego półwyspu Anu, wysuniętego daleko w morze z linii ziem na wschodzie, w Rere, w Bybele, w Gerseo, powiadało się, że był pierwszym, który ujarzmił morze, że nasze statki były najlepsze, jakie dotąd zbudowano, a handlowe szlaki okrywaliśmy tajemnicą, ale pogłoski głosiły jeszcze, że nasi żeglarze wypływają nawet do zachodnich słupów Zielonego Oceanu. To wszystko zresztą było prawdą. Wiedzieli o nas tyle, co potrzeba, byśmy wzbudzali respekt i nie nam trzeba było potwierdzeń, że Kephtiu nie mieli sobie równych w żeglarskiej sztuce, szkutnictwie i odwadze, jaką trzeba mieć pośród wzburzonych fal. O naszym bogactwie rozpowiadano tam legendy, nie raz i nie dwa przesadzone, lecz nie było śmiałków, którzy poważyliby się na wyprawę dla ich zagarnięcia, Kephtiu kontrolowali ocean, zaś o naszych potyczkach i walkach z piratami, których dzięki swym okrętom i łucznikom wyparliśmy z tych wód, każdy pamiętał do dziś, choć długie lata upłynęły od tego czasu. I właśnie tu, na Wyspę, dumę wszystkich Kephtiu rozsianych po pobliskich wyspach i wysepkach, przywiódł Aharianów z Gerseo morski traf, kapryśny los (czytaj dalej ->)

 • Jerzy Luty o przypadku Johna Cage’a

  Archiwum

   

  Jerzy Luty, autor książki John Cage. Filozofia muzycznego przypadku obok prof. Zbigniewa Skowrona był gościem Programu II Polskiego Radia w audycji Michała Nowaka. Zapraszamy do wysłuchania ich rozmowy – Przypadek Johna Cage’a.

   

  http://www.polskieradio.pl/8/734/Artykul/340138,Przypadek-Johna-Cagea

 • Piszą o nas w „Odrze”

  Archiwum

  W najnowszym numerze „Odry” Wojciech Browarny zrecenzował książkę Mieczysława Orskiego Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych. Zachęcamy do lektury (Wojciech Browarny, Kilka dobrych pytań, Odra 2011, nr 5, s. 129-130). Poniżej fragment:

  Autor Opowieści... posługuje się sprecyzowanymi kryteriami oceny utworów narracyjnych, swobodnie porusza się w różnych kontekstach literatury ostatnich dekad, a przede wszystkim stawia prozaikom wymagania, które nie wynikają z aktualnej koniunktury na rynku tematów czy idei, ale z osobistej pamięci czytelniczej, wykraczającej daleko poza 1989 rok. Krytyczny dialog z pisarzami, inicjowany przez Orskiego, doprowadza do konfrontacji ich prozy z pytaniami o świadomość historyczną, narodowe samopoczucie i samookreślenie, autonomię literatury w kulturze spektaklu. Z tymi dorosłymi, ważnymi pytaniami interesująco czyta się nawet niedorosłe opowiastki Shutego czy Maślanki.

 • O Johnie Cage'u w Entropii

  Archiwum

   

   

  Prezentujemy fotorelację z spotkania z Jerzym Lutym , autorem książki John Cage. Filozofia muzycznego przypadku (galeria Entropia, 01.03.2011).

 • Wywiad z autorem „Lekcji dialogu”

  Archiwum

  „Zarówno polski, jak i niemiecki maturzysta powinien znać nie tylko podstawowe fakty, ale i procesy zachodzące wokół nich. Katastrofalne błędy popełniane w przeszłości i niezwykłe sukcesy – i to wspólne, a nie kosztem sąsiada. Do zrozumienia tego procesu dochodzenia Niemców i Polaków do dzisiejszej wspólnoty interesów rok 1970 ma znaczenie przełomowe" – mówi w wywiadzie udzielonym dla czasopisma „Dialog” Adam Krzemiński, autor wydanej przez nas książki Lekcje dialogu. Mowy, eseje i wywiady (Grass, Weizsäcker, Küng, Dönhoff, Habermas, Winkler, von Thadden i inni).

  Willy Brandt w Warszawie. Ciągłość i zmiana w niemieckiej polityce wobec Polski (1970-19990-2010), z Adamem Krzemińskim rozmawia Basil Kerski, „Dialog. Deutsch-Polnisches Magazin / Magazyn Polsko-Niemiecki” 2010/2011, nr 94, s. 39-46.

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »