Archiwum

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »
 • Nagroda „Literatury na Świecie” dla Łukasza Musiała

  Archiwum

   

  Miło nam poinformować, że nasz autor Łukasz Musiał otrzymał nagrodę jednego z najważniejszych polskich pism literackich „Literatury na Świecie” w kategorii Nowy Głos za książkę Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości. O nagrodę ubiegały się książki wydane w 2011 roku.

 • Piszą o nas w „Lampie”

  Archiwum

  „Dziwne stworzenie taki człowiek, bardzo dziwne. A czasem żenująco żałosne. To, co nas kształtuje, jak kształtuje – jest nieprzewidywalne. W kryminale Przemka Corso zwłaszcza. Mamy tutaj do czynienia z rzeczami zupełnie nieoczywistymi, które okazują się wpływać zasadniczo na rozwój akcji, to bywa naprawdę zaskakujące. I bardzo nie chcę – może nie tyle psuć państwu zabawę,, bo wątpliwa to zabawa, gdy docieramy do jądra ciemności – nie chcę naruszyć konstrukcji narracji przedwczesnym odkrywaniem kart, bo konstrukcja jest bez zarzutu. Ponieważ jednak sam tytuł powieści nasuwa pewne skojarzenia, myślę, iż mogę sobie pozwolić, by naprowadzić państwa na trop: Studium w szkarłacie Arthura Conana Doyle’a” .

   

  Zachęcamy do przeczytanie całej recenzji Studium w czerwieni Przemka Corsy, która wyszła spod pióra Patrycji Janowskiej i została opublikowana w październikowej „Lampie” (s. 53).

 • Pierwszy tom „Śląskiego pogranicza kultur” wydany

  Archiwum

  Ukazał się już zbiór tekstów Śląskie pogranicza kultur (t.1) pod redakcją prof. dra. hab. Mariana Ursela i dr Olgi Taranek-Wolańskiej podsumowujących pierwszy etap badań prowadzonych w ramach projektu naukowego Na pograniczu kultur. Literackie i paraliterackie recepcje obyczaju, tradycji, kultury umysłowej na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki, który w latach 2011-2013 realizowany jest na Uniwersytecie Wrocławskim pod kierownictwem naukowym prof. dra. hab. Mariana Ursela.

  Istotnym novum jest to, że autorzy artykułów składających się na prezentowany tom proponują inną orientację i metody badawcze, spojrzenie i perspektywy transgraniczne i transkulturowe. Są to rozwiązania całkowicie nowe, przełamujące wcześniejsze postawy skupione na wykazywaniu hermetyczności, jednorodności czy autonomiczności kulturowej – charakterystyczne zresztą nie tylko dla znacznej części prac polskich, lecz także obcojęzycznych, np. niemieckich czy czeskich.

 • Recenzja zbioru opowiadań „Bratysława jest mała”

  Archiwum

  „Lektura opowiadań Pavola Rankova wywołuje wewnętrzny niepokój – nie da się tak po prostu zamknąć książki i przejść do innych zajęć. By może dzieje się tak dlatego, że jego bohaterowie przypominają nam nas samych, z naszymi marzeniami, wrażeniami i lękami – lecz oni zawsze idą o krok dalej, niż my odważamy się pójść”.
  M. Schefs, Emocje w mikroskali, „Nowe Książki” 2012, nr 4, s. 72

  W kwietniowych „Nowych Książach” ukazała się recenzja zbioru opowiadań Pavola Rankowa Bratysława jest mała. Zachęcamy do przeczytania i recenzji, i opowiadań słowackiego prozaika.

 • W młodych latach

  Archiwum

  Krystyna Sar W młodych latach (fragment)

   

  Ciągle jeszcze miewam dni, kiedy dopada mnie tęsknota za moim krajem. Do raczej spokojnego, w zasadzie nieagresywnego sposobu bycia, do tego, jak ludzie się ze sobą obchodzą. Że nie budują stosunków z innymi na nieufności. Że rodziny się wzajemnie wspierają. Że ludzie starsi i dzieci cieszą się poszanowaniem. Wygląda to na kraj z bajki? Cyprian Kamil Norwid opisał na emigracji swoją tęsknotę słowami: „Za tym krajem, w którym każdy okruch chleba podniesiony zostaje z ziemi z szacunku do darów nieba, tęsknię, o Panie”. Nie całkiem tak patetycznie, bardziej odpowiadając duchowo XXI wiekowi, raczej nieco ironicznie, pisze, w Polsce żyjący niemiecki celebryta Steffen Möller: „Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym Bóg, ojczyzna i honor mają znaczenie”. Dokładnie.

  Prawdopodobnie odczuwam to tak, jak wielu rodaków od dawna żyjących zagranicą. Z wiekiem staje się coraz bardziej wyraźnym, jak niepowtarzalny jest ich kraj i, dziwiąc się, dochodzą do wniosku, jak bardzo tęsknią do wartości, które tam w dużej części zachowały swoją ważność. Przy tym nie zauważają, że prawdopodobnie tęsknią za własną młodością. Szukają miejsc swoich wspomnień, których i tak nigdzie nie ma. Oczywiście wiedzą, że wspomnienia mogą zawodzić. I widać, że nie tylko polscy emigranci tęsknią w podeszłym wieku za ojczyzną. Niemiecki filozof, Hoelderlin, wrócił pod koniec swego życia po długim pobycie w Bordeaux na pieszo do swego miejsca urodzenia, Stuttgartu. Tego zamiaru nie mam. A jeśli kiedyś, to na pewno nie na pieszo.
  Kiedy tak żarliwie opiewam moją ojczyznę, zadaję sobie pytanie: dlaczego nie wychowałam dzieci dwujęzycznie?  (czytaj dalej –>)

 • W „Przeglądzie Zachodnim” o serii Zrozumieć Niemcy

  Archiwum  Numer lipcowo-wrześniowy z 2012 r. „Przeglądu Zachodniego” (s. 281-290) przynosi wielostronicowy tekst Magdaleny Kardach poświecony wydawanej przez wiele lat przez Oficynę Wydawniczą ATUT serii Zrozumieć Niemcy, pod redakcją Edwarda Białka i Leszka Żylińskiego. Zamieszczamy poniżej jego fragment, polecamy przeczytanie całości.

   

  „Jakkolwiek niezaprzeczalną gwarancją dobrych i bezpiecznych stosunków polsko-niemieckich jest mądrze prowadzona, nieobciążona uprzedzeniami polityka rządów obu państw, która wyraża się w podpisywanych traktatach o współpracy na różnych szczeblach życia politycznego i w różnych obszarach życia społecznego, to niezmiernie ważne dla budowania tych pozytywnych stosunków są również kontakty indywidualne. Osobiście doświadczyłam niezmiernie pozytywnych relacji z Niemcami, które łączyły się z wieloma ciekawymi i twórczymi zdarzeniami. (...)
  Nie może być jednak mowy o budowaniu dobrych stosunków polsko-niemieckich bez wzajemnego zrozumienia. Zrozumienia różnic mentalnych i różnych tożsamości narodu polskiego i niemieckiego, jak również uwarunkowań społeczno-politycznych i historycznych, które przesądzają o odmiennym postrzeganiu tych samych spraw. Nieocenioną pomocą w procesie budowania niezbędnego tła dla zrozumienia wspomnianych uwarunkowań są publikacje. Redaktorom omawianej serii [Zrozumieć Niemcy] – Edwardowi Białkowi i Leszkowi Żylińskiemu – udało się stworzyć spójną koncepcję obrazu kultury Niemiec oraz współczesnych polsko-niemieckich relacji. Seria ta to jedyna w swoim rodzaju na polskim rynku wydawniczym wielowymiarowa, bo uwzględniająca zarówno perspektywę historii literatury, jak również spojrzenie z perspektywy szeroko rozumianej historii kultury Niemiec i Polski oraz nauk społecznych, panorama współczesnych stosunków polsko-niemieckich.
  Sąsiedztwo polsko-niemieckie zobowiązuje. Na pewno do mądrej refleksji nad nim. Seria „Zrozumieć Niemcy” przyczynia się bezsprzecznie do poszerzenia horyzontów wiedzy kulturowej i historycznej, bez której refleksja taka jest po prostu niemożliwa”.


  Magdalena Kardach

   

   

  Informacje o wszystkich książkach w serii:

  http://www.atut.ig.pl/?zrozumiec-niemcy,41

   

 • Recenzja książki „Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie (Syców – Kępno – Ostrzeszów)”

  Archiwum

  W „Śląskim Kwartalniku Historycznym Sobótka” (rocznik 2012, nr 1, s. 132-135) ukazała się obszerna recenzja książki Aleksandry Hołubeckiej-ZielnicyKrzysztofa Zielnicy Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie  (Syców – Kępno – Ostrzeszów). Wspomnienia i relacje z lat 1918-1958. Prezentujemy jej fragment i zachęcamy do zapoznania się z całością:

   

  „Po dość dokładnym pierwszym rozdziale obrazującym sytuację na interesującym Autorów pograniczu polsko-niemieckim po I wojnie światowej i w okresie międzywojennym zebrane relacje zostały przedstawione w siedmiu kolejnych rozdziałach: II – Wrzesień 1939, III – Czas wojny, IV – Pamiętny styczeń 1945 r., V – Gross Wartenberg pod radziecką administracją, VI – Nim nastał koniec wojny, VII – Dwuwładza i VIII – Stalinizm. Już same tytuły rozdziałów wskazują, że Autorzy starali się bardzo dokładnie za pomocą zebranych relacji i wspomnień, a także wydanych pamiętników scharakteryzować czasy, w których przyszyło żyć zarówno dawnym mieszkańcom tych terenów, autochtonom, jak i ludności napływowej. (...)
  W rezultacie tej żmudnej i blisko 10-letniej pracy dwojga badaczy uzyskaliśmy ponad 500-stronicową, świetnie opracowaną książkę, która zachowa swoją wartość przez długie dziesięciolecia i mimo kolejnych badań zasadniczy stworzony przez nią obraz sytuacji na ziemiach dawnego pogranicza polsko-niemieckiego niewiele się zmieni”.

  Krystyn Jakub Matwijowski

 • Studium w czerwieni

  Archiwum

  Przemek Corso Studium w czerwieni (fragment)

   

  – Chcę przesłuchania. – Jego mięśnie dosłownie zatrzeszczały. Nie miał w pobliżu niczego, w co mógłby uderzyć, dlatego po prostu zacisnął mocniej szczęki. Znowu odsunąłem się o krok w obawie, że mógłby się na mnie wyżyć. – Chcę mieć pewność, do kurwy! Rozumiesz? Kapujesz, ziom-ziom? Obdzwonię wszystkich, rozumiesz? Pomogę wam namierzyć tego fiuta, który zabił tamtego dzieciaka. Zadzwonię do każdej łysej pały, każdego czarnucha i każdego Cygana, który mógł być tamtej nocy w pobliżu Lil’Rose! Ale teraz… zajmij się Rudym!

  Zachowujesz się jak nasterydowany królik z reklamy paluszków AA, pomyślałem ze strachem. Ciekawe, jak dużo musiał ćpać? Dopiero po chwili dotarło do mnie, co tak naprawdę powiedział. Obdzwoni wszystkich? Patrząc na niego, straciłem jakiekolwiek wątpliwości. Pomoc Haydena naprawdę mogła przyśpieszyć śledztwo! Głośno zaczerpnąłem powietrza i powoli wypuściłem je nosem. Przynajmniej uświadomiłem sobie, że te odwiedziny w królestwie pana w czerwonym dresie naprawdę mają jakiś cel. Wyższy cel. Cel uświęca środki. Tak mówiła moja mama.
  – Dobra, zróbmy to… – powiedział mój przyjaciel i podrapał się w ucho. – Jakiego używasz telefonu?
  Hayden wydał z siebie dziwny dźwięk, który mógł oznaczać, że nie zrozumiał pytania.
  – IPoda – wydukał.
  – Jest mi potrzebny.
  Spoglądałem to na jednego, to na drugiego.
  – Mój iPod? – zdziwił się.
  – Będę potrzebował jeszcze czegoś…
  – Czego? – Hayden wręczył mu telefon.
  Ja tylko stałem z rękoma splecionymi na klatce piersiowej i czekałem na przebieg wydarzeń.
  – Masz tu jeszcze jakiś sprzęt?
  Oczywiście, że miał. Już wspominałem.

   

  ***

   

  Gra polegała na tym, że na dotykowym ekranie telefonu wyświetlały się piersi. Trzeba było szturchnąć jedną lub drugą palcem, a one kołysały się uspokajająco (czytaj dalej –>)

 • Oficyna Wydawnicza ATUT na 20. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

  Archiwum

     1 grudnia 2011 (CZWARTEK)

  16.00-17.00
  Promocja książki Heinrich Kunstmann – Tymoteusz Karpowicz. Listy 1959-1993 z udziałem redaktora książki  prof. Marka Zybury. Moderacja Jan Stolarczyk. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  16.00-17.00
  Jerzy Luty podpisuje książkę John Cage. Filozofia muzycznego przypadku. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  17.00-18.00
  Spotkanie z Marią Berny, autorką książki wspomnieniowej Wieża radości. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 57, ul Szewska 78.


  2 grudnia 2011 (PIĄTEK)

  12.00-13.00
  Joanna Żak-Bucholc podpisuje książkę Dusza Góry – pierwszą literacką opowieść o mitach, bogach i ludziach w kulturze minojskiej na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  14.30-15.30
  Autorki podpisują swoje książki: Aleksandra Szewczyk Mecenat artystyczny biskupów wrocławskich w dobie reformacji i potrydenckiej odnowy Kościoła 1520-1609, Katarzyna Sulej Fundacje artystyczne wrocławskiego patrycjusza Heinricha Rybischa 1485-1544.  Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  16.00-17.00
  Spotkanie z autorkami książek wydanych w seriach pod redakcją prof. Jana HarasimowiczaAleksandrą Szewczyk (Mecenat artystyczny biskupów wrocławskich w dobie reformacji i potrydenckiej odnowy Kościoła 1520-1609) i Katarzyną Sulej (Fundacje artystyczne wrocławskiego patrycjusza Heinricha Rybischa 1485-1544). Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut, Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  16.15-17.15
  Andrzej Bień podpisuje książkę Piosenki ze studenckiego teatru "Kalambur" na głos z fortepianem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  18.00-19.00
  Promocja książki Andrzeja Bienia Piosenki ze studenckiego teatru "Kalambur" na głos z fortepianem. W trakcie wieczoru – nieprzewidziany program artystyczny w wykonaniu Kalamburowców, Art Café Kalambur, ul. Kużnicza 29a, Wrocław.


  3 grudnia 2011 (SOBOTA)

  10.00-16.00
  Kiermasz książek pedagogicznych i psychologicznych w Instytucie Pedagogiki UWr (ul. Dawida 1) – hol koło portierni. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT

  11.00-12.00
  Anna Sokalska podpisuje książki Potomstwo Księżyca, Kryształowe sny i Melodia końca świata na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  12.00-12.45
  Prof. Andrzej Gwoźdź, autor publikacji Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego, podpisuje swoją książkę na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  13.00-14.00
  Spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem, autorem książki Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego. Moderacja dr Andrzej Dębski. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Salon Angelusa.

  13.00-14.00
  Robert Migdał podpisuje książkę Tylko nie o polityce, proszę..., stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury

  14.30-15.30
  Spotkanie z Romualdem M. Łuczyńskim, autorem książki Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991. Moderacja Witold Podedworny. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  15.00-16.00
  Spotkanie z Robertem Migdałem, autorem książki Tylko nie o polityce, proszę... Moderacja Krzysztof Kucharski. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT, Kawiarnia Literatka, Rynek 56/57.

  16.00-17.00
  Romuald M. Łuczyński podpisuje książkę Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991 na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  17.00-18.00
  Maria Berny podpisuje książkę wspomnieniową Wieża radości na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.


  4 grudnia 2011 (NIEDZIELA)

  Przemysław Wojciech Witkowski podpisuje zbiór poezji Autoportret z  obciętym uchem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

   

 • Piotr Kociumbas laureatem nagrody imienia Dr Katarzyny Cieślak

  Archiwum

   

  Miło nam poinformować, że nasz autor Piotr Kociumbas otrzymał główną nagrodę w V edycji konkursu imienia Dr Katarzyny Cieślak na prace młodych badaczy z zakresu historii sztuki i kultury Pomorza oraz Warmii Mazur za książkę Słowo miastem przepojone. Kantata okolicznościowa w osiemnastowiecznym Gdańsku.

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »