Archiwum

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna »
 • Piszą o nas w „Lampie”

  Archiwum

  „Dziwne stworzenie taki człowiek, bardzo dziwne. A czasem żenująco żałosne. To, co nas kształtuje, jak kształtuje – jest nieprzewidywalne. W kryminale Przemka Corso zwłaszcza. Mamy tutaj do czynienia z rzeczami zupełnie nieoczywistymi, które okazują się wpływać zasadniczo na rozwój akcji, to bywa naprawdę zaskakujące. I bardzo nie chcę – może nie tyle psuć państwu zabawę,, bo wątpliwa to zabawa, gdy docieramy do jądra ciemności – nie chcę naruszyć konstrukcji narracji przedwczesnym odkrywaniem kart, bo konstrukcja jest bez zarzutu. Ponieważ jednak sam tytuł powieści nasuwa pewne skojarzenia, myślę, iż mogę sobie pozwolić, by naprowadzić państwa na trop: Studium w szkarłacie Arthura Conana Doyle’a” .

   

  Zachęcamy do przeczytanie całej recenzji Studium w czerwieni Przemka Corsy, która wyszła spod pióra Patrycji Janowskiej i została opublikowana w październikowej „Lampie” (s. 53).

 • Recenzja zbioru opowiadań „Bratysława jest mała”

  Archiwum

  „Lektura opowiadań Pavola Rankova wywołuje wewnętrzny niepokój – nie da się tak po prostu zamknąć książki i przejść do innych zajęć. By może dzieje się tak dlatego, że jego bohaterowie przypominają nam nas samych, z naszymi marzeniami, wrażeniami i lękami – lecz oni zawsze idą o krok dalej, niż my odważamy się pójść”.
  M. Schefs, Emocje w mikroskali, „Nowe Książki” 2012, nr 4, s. 72

  W kwietniowych „Nowych Książach” ukazała się recenzja zbioru opowiadań Pavola Rankowa Bratysława jest mała. Zachęcamy do przeczytania i recenzji, i opowiadań słowackiego prozaika.

 • Oficyna Wydawnicza ATUT na 20. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

  Archiwum

     1 grudnia 2011 (CZWARTEK)

  16.00-17.00
  Promocja książki Heinrich Kunstmann – Tymoteusz Karpowicz. Listy 1959-1993 z udziałem redaktora książki  prof. Marka Zybury. Moderacja Jan Stolarczyk. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  16.00-17.00
  Jerzy Luty podpisuje książkę John Cage. Filozofia muzycznego przypadku. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  17.00-18.00
  Spotkanie z Marią Berny, autorką książki wspomnieniowej Wieża radości. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, Filia nr 57, ul Szewska 78.


  2 grudnia 2011 (PIĄTEK)

  12.00-13.00
  Joanna Żak-Bucholc podpisuje książkę Dusza Góry – pierwszą literacką opowieść o mitach, bogach i ludziach w kulturze minojskiej na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  14.30-15.30
  Autorki podpisują swoje książki: Aleksandra Szewczyk Mecenat artystyczny biskupów wrocławskich w dobie reformacji i potrydenckiej odnowy Kościoła 1520-1609, Katarzyna Sulej Fundacje artystyczne wrocławskiego patrycjusza Heinricha Rybischa 1485-1544.  Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  16.00-17.00
  Spotkanie z autorkami książek wydanych w seriach pod redakcją prof. Jana HarasimowiczaAleksandrą Szewczyk (Mecenat artystyczny biskupów wrocławskich w dobie reformacji i potrydenckiej odnowy Kościoła 1520-1609) i Katarzyną Sulej (Fundacje artystyczne wrocławskiego patrycjusza Heinricha Rybischa 1485-1544). Zaprasza Oficyna Wydawnicza Atut, Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  16.15-17.15
  Andrzej Bień podpisuje książkę Piosenki ze studenckiego teatru "Kalambur" na głos z fortepianem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  18.00-19.00
  Promocja książki Andrzeja Bienia Piosenki ze studenckiego teatru "Kalambur" na głos z fortepianem. W trakcie wieczoru – nieprzewidziany program artystyczny w wykonaniu Kalamburowców, Art Café Kalambur, ul. Kużnicza 29a, Wrocław.


  3 grudnia 2011 (SOBOTA)

  10.00-16.00
  Kiermasz książek pedagogicznych i psychologicznych w Instytucie Pedagogiki UWr (ul. Dawida 1) – hol koło portierni. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT

  11.00-12.00
  Anna Sokalska podpisuje książki Potomstwo Księżyca, Kryształowe sny i Melodia końca świata na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  12.00-12.45
  Prof. Andrzej Gwoźdź, autor publikacji Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego, podpisuje swoją książkę na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  13.00-14.00
  Spotkanie z prof. Andrzejem Gwoździem, autorem książki Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego. Moderacja dr Andrzej Dębski. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Salon Angelusa.

  13.00-14.00
  Robert Migdał podpisuje książkę Tylko nie o polityce, proszę..., stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury

  14.30-15.30
  Spotkanie z Romualdem M. Łuczyńskim, autorem książki Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991. Moderacja Witold Podedworny. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa.

  15.00-16.00
  Spotkanie z Robertem Migdałem, autorem książki Tylko nie o polityce, proszę... Moderacja Krzysztof Kucharski. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT, Kawiarnia Literatka, Rynek 56/57.

  16.00-17.00
  Romuald M. Łuczyński podpisuje książkę Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991 na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

  17.00-18.00
  Maria Berny podpisuje książkę wspomnieniową Wieża radości na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.


  4 grudnia 2011 (NIEDZIELA)

  Przemysław Wojciech Witkowski podpisuje zbiór poezji Autoportret z  obciętym uchem na stoisku Oficyny Wydawniczej ATUT (12) w Muzeum Architektury.

   

 • Andrzej Olas w Literatce (fotorelacja)

  Archiwum

  Co Amerykanie powinni wiedzieć o Polsce i dlaczego wciąż warto pisać o powstaniu warszawskim? Na te i inne tematy rozmawialiśmy z Andrzejem Olasem, prowadzącym wykłady o współczesnej Polsce dla Amerykanów i autorem książki Dom nad jeziorem Ontario, który był gościem wrocławskiej Literatki 5 października 2011 r.

 • Pierwsza promocja książki Joanny Żak-Bucholc za nami, następne spotkania po wakacjach

  Archiwum

   

  Zdjęcie ze spotkania z Joanną Żak-Bucholc, autorką książki Dusza góry, które odbyło się 27 czerwca 2011 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Książka ta jest pierwszą literacką opowieścią o mitach, bogach i ludziach w kulturze minojskiej.

 • „Obok kanonu” w miesięczniku „Kino”

  Archiwum

  W najnowszym numerze „Kina” Grażyna Stachówna zamieściła recenzję książki Andrzeja Gwoździa Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego. Tekst nosi tytuł Szerokie marginesy niemieckiej kinematografii. Przytaczamy jego fragment i zachęcamy do przeczytania całości:

   

  Lektura książki Andrzeja Gwoździa Obok kanonu. Tropami kina niemieckiego sprawia czytelnikowi – najprościej mówiąc – wielką frajdę. Poznaje w przeważającej mierze nowe dla siebie fakty, zjawiska i ludzi, zaczyna dostrzegać zadziwiające związki między poszczególnymi, z pozoru bardzo odległymi sprawami – jak w błyskotliwym eseju o podobieństwie Heimatfilmów, reprezentujących kaprealizm (określenie Autora), z polskimi filmami socrealizmu, czy dziwne meandry ludzkich losów – jak w poruszającym eseju o karierze dwu kompozytorów, z których jeden wyjechał z Niemiec po dojściu Hitlera do władzy i zyskał sławę w Hollywood, a drugi pozostał w Trzeciej Rzeszy i tworzył popularne szlagiery filmowe wspierające propagandę nazistowską; [czytelnik] ma narastającą świadomość obcowania z autorem, którego kompetencja historyczna i kulturowa jest imponująca, świadomy dystans do opisywanych spraw godny podziwu, a dyskretne poczucie humoru (nieujawniane z oczywistych względów w tekstach teoretycznych) ujmujące i zaraźliwe.

 • Fotorelacja ze spotkania z Zofią Muzyką (17.06.2011 r.)

  Archiwum

   

  Promocja książki Bilet do Izraela odbyła się w Czytelniczym Klubie Seniora w Filii 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przy ul. Sztabowej.

 • Jerzy Luty o przypadku Johna Cage’a

  Archiwum

   

  Jerzy Luty, autor książki John Cage. Filozofia muzycznego przypadku obok prof. Zbigniewa Skowrona był gościem Programu II Polskiego Radia w audycji Michała Nowaka. Zapraszamy do wysłuchania ich rozmowy – Przypadek Johna Cage’a.

   

  http://www.polskieradio.pl/8/734/Artykul/340138,Przypadek-Johna-Cagea

 • Piszą o nas w „Odrze”

  Archiwum

  W najnowszym numerze „Odry” Wojciech Browarny zrecenzował książkę Mieczysława Orskiego Opowieści dla dorosłych i opowiastki dla niedorosłych. Zachęcamy do lektury (Wojciech Browarny, Kilka dobrych pytań, Odra 2011, nr 5, s. 129-130). Poniżej fragment:

  Autor Opowieści... posługuje się sprecyzowanymi kryteriami oceny utworów narracyjnych, swobodnie porusza się w różnych kontekstach literatury ostatnich dekad, a przede wszystkim stawia prozaikom wymagania, które nie wynikają z aktualnej koniunktury na rynku tematów czy idei, ale z osobistej pamięci czytelniczej, wykraczającej daleko poza 1989 rok. Krytyczny dialog z pisarzami, inicjowany przez Orskiego, doprowadza do konfrontacji ich prozy z pytaniami o świadomość historyczną, narodowe samopoczucie i samookreślenie, autonomię literatury w kulturze spektaklu. Z tymi dorosłymi, ważnymi pytaniami interesująco czyta się nawet niedorosłe opowiastki Shutego czy Maślanki.

 • O Johnie Cage'u w Entropii

  Archiwum

   

   

  Prezentujemy fotorelację z spotkania z Jerzym Lutym , autorem książki John Cage. Filozofia muzycznego przypadku (galeria Entropia, 01.03.2011).

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 Następna »