Archiwum

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »
 • O poezji szwajcarskiej w radiowej Dwójce

  Archiwum

  13 czerwca br. o godz.15.00 gościem Programu II Polskiego Radia był Ryszard Wojnakowski, tłumacz i redaktor, który opowiadał o dopiero co wydanej antologii wierszy Poszerzenie źrenic. Książka ta to pierwsza tak obszerna próba przedstawienia w naszym kraju niemieckojęzycznej poezji współczesnej Szwajcarii.

   

  Audycji można posłuchać na stronie radia:

  http://www.polskieradio.pl/8/1594/Artykul/864621/

 • O „Stemplu do wolności” w tygodniku „Polityka”

  Archiwum

  Adam Krzemiński w artykule opublikowanym w „Polityce” Podwójny cień muru wiele miejsca poświęcił książce ambasadora Niemiec Rüdigera von Fritscha Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec. Przytaczamy fragment tekstu. Zachęcamy do zapoznania się z całością.

   

  Świetnie napisany Stempel do wolności jest jednak czymś więcej niż tylko emocjonującą historią pewnej ucieczki. To wnikliwy obraz tzw. stosunków wewnątrzniemieckich na początku lat 70., atmosfery początków oficjalnego odprężenia między Bonn i Berlinem wschodnim, a zarazem rygorystycznych kontroli i blokowania przez władze NRD kontaktów mieszkańców tego półpaństwa z Zachodem. Trójka absolwentów elitarnego internatu swą akcję traktowała po części jako sztubacki żart, prztyczek wymierzony władcom stalinowskiego tworu państwowego. Po części jednak działali z rodzinnej solidarności. Chcieli po prostu pomóc kuzynowi, który ich o to błagał, mając w perspektywie nieuchronne powołanie do armii enerdowskiej i służenie w jednostkach ochrony pogranicza. To był wóz albo przewóz. Albo Tomowi von Fritsch uda się ucieczka na Zachód, albo pod stałą kontrolą przełożonych będzie musiał, z użyciem broni, udaremniać próby ucieczki innym.

   

  Adam Krzemiński, Podwójny cień muru, „Polityka”, nr 12 (2900), 20.03.-26.03.2013, s. 57-59

 • Po promocji tomiku „Mój rok 1968”

  Archiwum

   

  Fotorelacja ze spotkania z Gabrielem Leonardem Kamińskim, prezentującym swój najnowszy zbiór wierszy Mój rok 1968 (26.06.2013, wrocławski Klub Muzyki i Literatury).

 • Recenzja felietonów filmowych Andrzeja Gwoździa

  Archiwum

  Czytanie prof. Gwoździa to ogromna przyjemność i satysfakcja, zwłaszcza jeśli swojej edukacji filmowej nie chcemy zakończyć na etapie recenzji podpowiadających, na co wybrać się do kina – trudno się nie zgodzić z tym cytatem z recenzji książki Andrzeja Gwoździa Jest film, nie ma filmu – koniec bajki. Felietony o kinie, która ukazała się w najnowszym numerze „Filmu” (maj 2013). Zachęcamy do przeczytania całości i polecamy książkę z felietonami naszego autora.

 • „Spotkanie z Niemcem” w „Nowych Książkach”

  Archiwum

   

  Komu kibicowali Niemcy, gdy w mistrzostwach świata w piłce nożnej spotkały się reprezentacje RFN i NRD? Stempel do wolności daje polskiemu czytelnikowi wgląd i w takie niemieckie doświadczenie drugiej połowy XX wieku. Rzadko kiedy obcowanie z historią jest tak ekscytujące jak przy lekturze tej książki.

  Tak o „Stemplu do wolności” Rüdigera von Fritscha pisze na łamach kwietniowych „Nowych Książek“ Jerzy Morawski. Warto przeczytać tę recenzję.

   

  Jerzy Morawski „Spotkanie z Niemcem”, „Nowe Książki” 2013, nr 4, s. 25

 • Recenzja w „Tygodniku Dzierżoniowskim”

  Archiwum

  12 lutego br. w „Tygodniku Dzierżoniowskim” (nr 6/2013) Tomasz Śnieżek opublikował recenzję książki Tomasza Przerwy Między lękiem a zachwytem. Sporty zimowe w śląskich Sudetach i ich znaczenie dla regionu (do 1945 r.). Oto jej fragment:

   

  Praca zawiera mnóstwo ciekawostek. Z lektury dowiedzieć się można na przykład, że pierwszym turystom karkonoskim w porze zimowej „broda przymarzała do łóżka”, a „na wodzie do mycia towarzyszyła warstwa lodu”. Prymitywnych nart używali w połowie XIX wieku robotnicy huty szkła „Józefina” przy „przejazdach” do pracy i z powrotem, a jedna z pierwszych manufaktur wyprodukowała je ponoć w wadze... 40 kg! Z lektury książki wynika, że typowo „rekreacyjne” użycie nart (sprowadzanych w Karkonosze ze Skandynawii) nastąpiło w 1885 roku. Przytoczona została relacja z tamtego czasu, z której dowiadujemy się, iż kosztowało to „wiele krwawiących nosów, wiele głów z wieloma sinymi guzami”.
  (...)
  Książka, mimo naukowego charakteru, godna jest polecenia nie tylko kręgowi krajoznawców, pasjonatów gór i sportów zimowych czy przewodnikom sudeckim, ale także szerszemu odbiorcy.

 • Rüdiger von Fritsch był gościem PRZYSTANKU HISTORIA

  Archiwum

   

  6 lutego 2013 r. ambasador Niemiec Rüdiger von Fritsch zaprezentował swoją książkę Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki PRZYSTANEK HISTORIA.
  W spotkaniu wziął udział Wolfgang Templin, Dyrektor warszawskiego Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla. W roli prowadzącego wystąpił – Bartosz Wieliński.

   

   

 • Oficyna Wydawnicza ATUT na 21. Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek

  Archiwum

   

  Zapraszamy do udziału w spotkaniach i imprezach, które przygotowaliśmy dla Państwa w ramach Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. Targi rozpoczynają się już w czwartek 29 listopada br. Stoiska wystawców zlokalizowane będą w Muzeum Architektury (ul. Bernardyńska 5), na spotkania zapraszamy do BWA Awangarda (ul. Wita Stwosza 32).

  Przez cały czas trwania targów w Muzeum Architektury prezentować będziemy wystawę fotografii strojów inspirowanych architekturą Wrocławia Ubrać Wrocław, które przygotowali studenci Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender.

   

   

   

  TERMINARZ IMPREZ OFICYNY WYDAWNICZEJ ATUT

   

  CZWARTEK, 29 listopada

   

  17.15 Spotkanie z Aldoną Wiktorską-Święcką, autorką książki Od obywatela dobrego do dojrzałego. Koncepcje kształcenia obywatelskiego w Niemczech po 1989/1990 roku ze szczególnym uwzględnieniem systemu szkolnictwa. Spotkanie poprowadzi Witold Podedworny. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  18.30 Aldona Wiktorska-Święcka podpisuje książkę Od obywatela dobrego do dojrzałego. Koncepcje kształcenia obywatelskiego w Niemczech po 1989/1990 roku ze szczególnym uwzględnieniem systemu szkolnictwa. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

   

  PIATEK, 30 listopada

   

  11.30-13.00 Urszula Kozioł prezentuje książkę Feliksa Przybylaka Wobec. Wiersze i przekłady. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  14.00 Przemek Corso podpisuje książkę Studium w czerwieni. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  15.00 Autorka przekładu Marta Klubowicz i dramaturg Fred Apke podpisują książkę Memento, wybór poezji Josepha von Eichendorffa. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  16.00-19.00 Modelki prezentują stroje przygotowane w ramach projektu Ubrać Wrocław przez studentów Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender (Muzeum Architektury).

   

  16.15 Promocja Memento, wyboru wierszy Josepha von Eichendorffa, z udziałem tłumaczki Marty Klubowicz i Freda Apke, autora dramatu zamieszczonego w książce. Spotkanie poprowadzi prof. Wojciech Kunicki. Galeria BWA Awangarda, Witryna Prawa. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  16.15 Spotkanie z Przemkiem Corsą, autorem kryminału Studium w czerwieni. Prowadzenie Robert Dudziński. Galeria BWA Awangarda, Witryna Lewa. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  18.00-19.00 Spotkanie z Beatą Fertałą-Harlender, autorką i koordynatorką projektu Ubrać Wrocław, w ramach którego powstały stroje inspirowane architekturą miasta. Pokaz strojów stał się inspiracją do powstania albumu z fotografiami Ubrać Wrocław. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

   

  SOBOTA, 1 grudnia

   

  12.00-13.00 Dr Paweł E. Tomaszewski podpisuje książki Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim i Maja. Powieść miłosna.

   

  12.15 Promocja Die Zwischenzeit / Czas pośredni, dwujęzycznego tomu poezji Maxa Herrmanna-Neißego. O książce opowiedzą autorzy wyboru i tłumacze dr Beata Giblak i prof. Wojciech Kunicki. Galeria BWA Awangarda, Salon Angelusa Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  13.45 Autorzy przekładu dr Beata Giblak i prof. Wojciech Kunicki podpisują książkę Die Zwischenzeit / Czas pośredni Maxa Herrmanna-Neißego. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  15.00-18.00 Modelki prezentują stroje przygotowane w ramach projektu Ubrać Wrocław przez studentów Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender (Muzeum Architektury).


  16.00 Anna Sokalska podpisuje swoją najnowszą książkę Kod źródłowy oraz Kryształowe sny, Melodię końca świata i Potomstwo Księżyca. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

   

  NIEDZIELA, 2 grudnia

   

  11.30 Krystyna Sar podpisuje książkę W młodych latach. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  13.30 Spotkanie z Krystyną Sar, autorką książki wspomnieniowej W młodych latach. Spotkanie poprowadzi Robert Dudziński. Galeria BWA Awangarda, Salon Angelusa. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

   

  13.30 Ryszard Pollak podpisuje książkę Okruchy myśli przy porannej kawie. Stoisko Oficyny Wydawniczej ATUT w Muzeum Architektury.

   

  15.00 Prezentacja serii Niemcy – Media – Kultura, w której w ukazało się pięć książek dotyczących kina niemieckiego i polsko-niemieckich relacji filmowych. O serii opowie dr Andrzej Dębski z Centrum im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, współredaktor najnowszego tomu W drodze do sąsiada. Polsko-niemieckie spotkania filmowe. Galeria BWA Awangarda, Salon Angelusa. Zaprasza Oficyna Wydawnicza ATUT.

 • Fotorelacja z warszawskiego spotkania z Rüdigerem von Fritschem

  Archiwum

  Fotorelacja z promocji książki Stempel do wolności. Ucieczka z Niemiec do Niemiec ambasadora Niemiec w Polsce Rüdigera von Fritscha (6.12.2012 r., Klub Księgarza w Warszawie).

   

 • Historia nieudanej ucieczki z miasta Warszawy

  Archiwum

  Krzysiek Szymczak Historia nieudanej ucieczki z miasta Warszawy (fragment)

   

  Okazuje się więc, że podróżując, z czasem coraz częściej odnajdujemy przyjemność w nieoczekiwanych momentach, podczas gdy te długo planowane kończą się fiaskiem i rozczarowaniem. W szczególności rodzi się w nas niechęć do wszelkiego rodzaju atrakcji figurujących w pierwszej dziesiątce na listach „Do zobaczenia”. Z całym szacunkiem, ale żeby leźć do każdego muzeum, które figuruje w przewodniku, to dla mnie niepojęte. Szczególny to wszak rodzaj podróżowania, gdy większość czasu spędzamy wśród innych zwiedzających. Z czasem pragniemy uciec od nich jak najdalej, by choć przez chwilę żyć życiem miejsca, w którym się znajdujemy. W Kioto ciężko przeżyłem wizytę w obleganej świątyni Kiyomizu-dera i dopiero spacer odległymi uliczkami dzielnicy Gion przyniósł pojednanie z miastem. W Luksorze gotów byłem dołączyć do nieboszczyków spoczywających w Dolinie Królów, żeby tylko uwolnić się od wszechogarniającej turystycznej plagi. Kulminacja rozpaczy nastąpiła jednak w Cuzco, w Peru, w którym wizyta zapisała się w mojej pamięci czarnymi zgłoskami. Po czterdziestu pięciu minutach spędzonych na Plaza Regocijo, w czasie których zjadłem najdroższą i najgorszą pizzę w swoim życiu oraz nie kupiłem siedmiu obrusów, pięciu obrazków i trzech misek, byłem gotów strzelić w pysk każdego (czytaj dalej ->)

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »