Wydarzenia

 

 

 

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »
 • Rozmowa z Lucianem Danem Teodorovici na antenie Dwójki

  Wydarzenia

   

  W niedzielę 8 listopada o godz. 21.30 gośćmi programu „Strefa literatury” radiowej Dwójki byli dwaj rumuńscy pisarze – Cristian Teodorescu oraz autor powieści „Matei Brunul” Lucian Dan Teodorovici. Rozmowę można odsłuchać na stronie Polskiego Radia:

  https://www.polskieradio.pl/8/2382/Artykul/1542403,Jak-pisarze-lecza-rumunska-amnezje

   

 • Fragmenty „Matei Brunul” w programie II Polskiego Radia

  Wydarzenia

   

  Od poniedziałku do piątku (2–6 listopada) można wysłuchać fragmentów powieści Luciana Dana Teodorovici Matei Brunul. Czyta je Łukasz Lewandowski w radiowej Dwójce o godz. 9.45 w programie „To się czyta”. Zachęcamy do słuchania!

 • „Pianka od Chińczyka”: pierwsze doniesienia

  Wydarzenia

  O wydaniu Pianki od Chińczyka (tytuł oryginału Číňanova pěna), tomu z trzema opowiadaniami Vladimíra Binara w przekładzie Olgi Czernikow, donoszą na polskich i czeskich stronach internetowych.

  http://angelus.com.pl/2015/09/pianka-od-chinczyka/

  http://www.czechlit.cz/cz/kniha/pianka-od-chinczyka-cz/

  Autor za ten tryptyk w 2012 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „Najlepsza Czeska Książka” oraz nagrodę im. Jaroslava Seiferta.

 • Lucian Dan Teodorovici laureatem Nagrody Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej

  Wydarzenia


  Na książkę Matei Brunul czytelnicy oddali najwięcej głosów w plebiscycie ogłoszonym na stronie Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. Tym samym zdecydowali, że rumuński pisarz Lucian Dan Teodorovici został laureatem nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej. W najbliższą sobotę, 17 października, poznamy zwycięzcę Angelusa. W ubiegłym roku oceny jury i czytelników były zbieżne. Jak będzie tym razem?

   

  Więcej informacji:
  http://angelus.com.pl/2015/10/lucian-dan-teodorovici-laureatem-nagrody-im-natalii-gorbaniewskiej/

 • „Matei Brunul” walczy o Angelusa

  Wydarzenia

  W finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS znalazła się powieść Matei Brunul autorstwa Luciana Dana Teodorovici, którą z rumuńskiego przełożyła Radosława Janowska-Lascar. Na stronie konkursu Patrycja Spychalska pisze:


  Pytanie, które przychodzi na myśl po lekturze powieści „Matei Brunul”, dotyczy przede wszystkim relacji między jednostką, społeczeństwem a państwem totalitarnym. Można pokusić się też o wyjście poza kategorię „państwa totalitarnego” i spojrzeć na przypadek Brunula (to imię głównego bohatera) z perspektywy sytuacji teoretycznej – państwa w stylu „wielkiego brata”, które podgląda, manipuluje, eksperymentuje z jednostką angażując w tę grę całe społeczeństwo.

   

  Więcej można przeczytać tutaj: http://angelus.com.pl/2015/08/polfinal-angelusa-lucian-dan-teodorovici/

   

  Zachęcamy także do głosowania na powieść Matei Brunul (na stronie Angelusa). Książka walczy bowiem również o nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.

 • Warszawska premiera „Niewierności nad wiernościami”

  Wydarzenia

  Czytelników z Warszawy zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Coryellem, Polakiem mieszkającym w Szwajcarii, który zaprezentuje swoją dopiero co wydaną książkę z aforyzmami Niewierność nad wiernościami. To aforyzmy niepodobne do innych, czasem brutalnie realistyczne, ale częściej surrealistyczne i poetyckie, celne, urzekają lekkością i pomysłem.

   

  Księgarnia MiTo, 13 października 2015 r. (wtorek), godz. 18.00, ul. Waryńskiego 28 (Metro Politechnika), Warszawa

  wstęp wolny

   

  Fragmenty książki:

  http://atut.ig.pl/?1150,niewiernosc-nad-wiernosciami

 • Zapiski bywalca okiem „Gazety Wrocławskiej"

  Wydarzenia

   

  O Pomruku wrocławskich salonów, książce prof. Krzysztofa Wroneckiego, cenionego kardiochirurga dziecięcego, który od lat nie przegapił żadnego ważnego wydarzenia w mieście, na łamach „Gazety Wrocławskiej” napisała Katarzyna Kaczorowska. Poniżej fragment tekstu:

   

  Książka Krzysztofa Wroneckiego to zapis pulsu miasta. Życia, jakie toczy się na wernisażach, spotkaniach autorskich, na premierach operowych (Bywalec jest wielkim admiratorem Ewy Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej, i jej dokonań). Jest plotkarska tyle, ile trzeba, poważna i dowcipna w sam raz. Przede wszystkim jednak będzie doskonałą kroniką towarzyskich wydarzeń dla kogoś, kto sięgnie po nią za lat kilkanaście, by sprawdzić, czym żyły elity Wrocławia: lekarze, urzędnicy, naukowcy, samorządowcy. Gdzie bywali, o czym rozmawiali, czy żyli tylko zarabianiem pieniędzy, czy wręcz przeciwnie – tymi pieniędzmi umieli się dzielić.

   

  Katarzyna Kaczorowska, Profesora Wroneckiego zapiski, „Polska Gazeta Wrocławska”, 2015, 7 października, s. 12

 • W „Gazecie Wrocławskiej” o książce „Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska”

  Wydarzenia


  Oczami mistrza i przyjaciół. Kuchnia Polska to niezwykła książka kucharska – hołd złożony Lesławowi Kołodziejowi, wielkiemu szefowi kuchni, nazywanemu przez wielu mistrzem. O powstawaniu tej książki i jej bohaterze mówi Adamowi Kuźniarskiemu w wywiadzie dla „Gazety Wrocławskiej” syn mistrza, współautor książki i szef kuchni, Łukasz Kołodziej.
  Oto fragment rozmowy:

   

  Jak Pan wpadł na pomysł stworzenia książki Oczami mistrza i przyjaciół?
  Marzeniem taty było wydanie własnej książki. Niestety stan zdrowia nie pozwolił mu na dokończenie pracy nad nią. Oczami mistrza i przyjaciół to hołd złożony tacie przeze mnie i 15 zaprzyjaźnionych szefów kuchni. Pomysł zakiełkował, kiedy tato odszedł od nas w listopadzie 2013 r. Zacząłem kompletowanie składu szefów. Wszyscy występujący w książce to przyjaciele taty, wszystkich łączy wielka sympatia do niego. W krótkim czasie miałem już 15 szefów.
  (...)

   

  Mieszka Pan na stałe w Norwegii, w jaki sposób udało się to wszystko skoordynować?

  Wydaje mi się, że wróciło do nas dobro i dobre zasady, które wprowadzał tato w kierowanych przez siebie kuchniach w Novotelu czy Art. Hotelu. Przyjaciele taty od razu byli chętnie do współpracy. Szybko znaleźliśmy fotografików, którzy kiedy się dowiedzieli, że cały dochód ze sprzedaży książki jest przeznaczony na cele charytatywne, w tym dla dzieci z chorobą nowotworową, bez wahania zgodzili się nam pomóc za symboliczne pieniądze. Niedługo potem udało się nam zaprosić grafika. Po raz pierwszy pracował nad książką, ale postanowiłem dać mu szansę i nie zawiodłem się. Dla większości z nas to był debiut (śmiech), ale myślę, że udany!

   

  Więcej w „Gazecie Wrocławskiej” z 27–28 czerwca 2015 r. na s. 15 (Syn mistrza mówi o tacie i kuchni... od kuchni).

 • Fantastyka z Dolnym Śląskiem w tle: recenzja "Na psa urok" Anny Sokalskiej

  Wydarzenia

  Anna Sokół na Portalu Księgarskim opublikowała recenzję najnowszej powieści Anny Sokalskiej Na psa urok. Prezentujemy fragment, całość można przeczytać tutaj:

   

  http://www.ksiazka.net.pl/index.php?id=49&tx_ttnews[tt_news]=23194&tx_ttnews[backPid]=1&cHash=5f48d2ef14

   

  Na psa urok to współczesna powieść z elementami fantastyki i wątkiem kryminalnym. Główna kwestia, czyli zatarg Jerry’ego z wiedźmą i przemiana w psa, wpisuje tę historię w ramy baśniowej konwencji. Sokalska sięga do ludowych podań wprowadzając do książki motyw Ślęży i legendę wodospadu Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie. Umieszcza w powieściowym świecie przeróżne talizmany, rytuały, duchy i czarnomagiczne mikstury. Widać też, że jest mocno związana ze swoim miastem i regionem Dolnego Śląska, w których osadzona jest akcja Na psa urok.

 • Recenzja zza oceanu

  Wydarzenia

   

  Książka wspomnieniowa Andrzeja Olasa Jakże pięknie oni nami rządzili! Czyli jak cesarze, carowie, faszyści i komuniści obchodzili się z moją rodziną została zrecenzowana przez profesora Andrzeja Targowskiego na łamach nowojorskiego „Przeglądu Polskiego”. Załączamy tekst w pliku pdf.

 • Zobacz wszystkie | Strony: « Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna »